Skip to main content

Uważaj na oszustów na Messengerze!

20-08-2021
Przestępcy opracowali kolejną metodę wyłudzania pieniędzy, tym razem jest to oszustwo na BLIK. Włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK.

Jak przebiega przestępstwo ?

Oszuści włamują się na źle zabezpieczone konta na Facebooku. Podają się za ich znajomych lub rodzinę i proszą o przekazanie pieniędzy w trudnej sytuacji.

Prośby oszustów są różne - na leki, zagubiona została torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie, trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew. Określoną kwotę chcą wypłacić za pomocą BLIKA.

Niestety wiele osób myśli, że koresponduje ze swoim znajomym. Podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku akceptuje PIN-em transakcję.
Nie sprawdza szczegółów tej płatności: np. wysokości kwoty, którą wypłaca „znajomy” lub miasta (lokalizacja bankomatu), w którym rzekomo miał się znajdować. Godząc się na realizację transakcji, użytkownicy tracą pieniądze na rzecz oszusta.
 


Co zrobić, aby uniknąć wyłudzenia?

  • Zabezpiecz swój profil na Facebooku – zastosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania (Wówczas zauważysz, gdy oszust będzie chciał zalogować się na twoje konto, gdyż będzie do tego konieczne wpisanie kodu z SMSa który otrzymasz na swój telefon) Zobacz jak to zrobić: https://m.facebook.com/settings/security/

  • Nie podawaj kodu BLIK, jeśli nie masz 100% pewności, że rozmawiasz z właściwą osobą. Wszelkie przypadki prób wyłudzenia pieniędzy należy zawsze zgłaszać na Policję.

  • Potwierdź tożsamość „znajomego” który pisze do Ciebie na Messengerze i prosi o pieniądze – najlepiej zadzwoń do niego.

  • Uważnie sprawdzaj dane płatności PRZED jej zaakceptowaniem w aplikacji bankowej. Przestępca nie wypłaci pieniędzy, dopóki nie zaakceptujesz płatności PINem w swojej aplikacji bankowości mobilnej.

  • Bezwzględnie chroń swój telefon – hasłem, odciskiem palca lub biometrią twarzy. Chroń również PIN do akceptacji mobilnej banku.

Pamiętaj! Uważne działanie i stosownie zasady ograniczonego zaufania, pomoże Ci ustrzec się od zagrożeń.

  • Pilnuj swoich haseł dostępowych i pamiętaj, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniaj je.

  • Pamiętaj o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.

  • Nie otwieraj maili od nieznanych nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętaj, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

Śledź na bieżąco komunikaty publikowane przez Bank na stronie www.facebook.com/BSPrzeworsk/

Znajdziesz nas też tutaj